GİRİŞ

Merhaba, sizlerden gelen sorular ile ilgili yeni bir seri başlatmak istedik ve Makyaj Soru‑Cevap serisini başlattık. Bu serimizin ilk yazısında sizlerden gelen sorulara uzman makyaj kadromuz ile cevaplandıracağız. Sizde sorularınızı bize iletmek için sosyal medya hesaplarımızı veya mail yolunu tercih edebilirsiniz.

Beyaz tenler için ruj önerileriniz neler?

Ten renginiz açık ise pembe, bej, nude tonları günlük kullanım için uygun olabilir. Renk yoğunluğu yüksek, likit mat rujlar yerine daha kremsi mat rujlar, hafif renk veren saten bitişli stick rujlar ya da ıslak bitişli glosslar tercih edebilirsiniz. Hem koyu hem de mat bitişli rujlar, göz ve yüz makyajınızla iyi dengelenmezse ten renginizi solgun gösterebilir.

Daha beyaz görünümlü dişler için rujunuzda seçtiğiniz rengin soğuk tonlarda olmasına, yani içerisinde mavi renk barındırmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu da daha pembemsi nude tonları, mavi alt tonlu kırmızılar, vişne çürüğü gibi renkler demektir.

Lancome, bir zamanlar çok revaçta olan ‑benim de teenli yaşlarımda favori rujumdu‑ Juicy Tubes serisini, yeniden piyasaya sürdü. Tanıtımı henüz yapıldı, yakın zamanda Türkiye’ye geleceğini umuyorum. Özellikle Radio Lychee rengi muhteşem görünüyor!

FU$$Y Gloss Bomb

Rihanna’nın tüm cilt tonlarına uygun olduğu iddiasıyla piyasaya sürdüğü ve bu iddiayı da satışlarının başarısıyla kanıtladığı, kalıcılığı diğer glosslara göre daha iyi olan Fenty Beauty’nin FU$$Y Gloss Bomb’unu da listeye eklemek gerek…

Maybelline’in Color Sensational Creamy Mat

Maybelline’in Color Sensational Creamy Mat serisinden pembemsi bir nude olan Smoky Rose rengi de kremsi mat bitişiyle açık tenliler için bir başka seçenek olabilir. Kalıcılığı tabii glosslara göre daha yüksek…

Göz altı morluklarını kapatan en sağlıklı ürünler nelerdir?

Göz altı morluklarının birçok sebebi olabilir. Doğru makyaj teknikleriyle bu görüntüden kurtulmak mümkün.

Göz altı bölgesi, çok ince ve hassas bir bölge olduğu için kullandığımız ürünleri minimumda tutmaya özen göstermeliyiz. Çok kapatıcı (concealer) sürerek morluklardan kurtulmamız maalesef mümkün değil. O yüzden öncelikle renk eşitlemesi yapmamız gerekir.

Göz altımızda beliren mavi/mor renkleri, bu renklerin karşıtı olan sarı/turuncu renkler ile nötralize edebiliriz. Bunun için önce kullanmamız gereken ürün ‘corrector’ yani renk düzenleyiciler.

Eğer göz altı morluğunuz hafif ise, ten renginizle de uyumlu olan sarı alt tonlu bir concealer kullanırsanız, corrector kullanmanıza gerek kalmadan bu çok hafif morlukları rahatlıkla kapatabilirsiniz.

Orta seviyede gözaltı morluğunuz varsa somon rengi renk eşitleyiciler kullanabilirsiniz. Bobbi Brown Bisque rengi bunun için ideal bir seçim olabilir.

Charlotte Tilbury Magic Vanish

Morluklarınız daha ileri seviye ise, turuncuya dönük correctorlarile renk eşitlemesi yapabilirsiniz. Charlotte Tilbury Magic Vanish Color Corrector Tan rengi böyle durumlar için benim favorim.

Kiko Color Correct Conceal Palette

Başka amaçlarla da kullanabileceğiniz farklı corrector renkleri içeren, Kiko Color Correct Conceal Palette gibi paletleri de tercih edebilirsiniz.

Corrector bir fırça, sünger ya da parmağınız yardımıyla uygulanabilir. En kolay, rahat ve doğru sonuç veren uygulama yöntemi, yüzük parmağının üzerine alınan corrector’ın göz altında morluk olan bölgeye tampon hareketlerle yerleştirilmesi şeklindedir.

Corrector’ın göz altına iyice oturduğundan emin olduktan sonra kapatıcı uygulamasına geçebiliriz. Kapatıcınızı seçerken ten renginizde ya da ten renginizden en fazla bir‑iki ton açık olmasına dikkat etmelisiniz. Uygulama esnasında altta kalan corrector’ınızı hareket ettirmeden uygulamaya özen göstermelisiniz. Yine bir sünger ya da yüzük parmağınız yardımıyla tampon hareketlerle gözaltı kapatıcınızı uygulayabilirsiniz.

Son olarak kullandığınız ürünlerin çizgilere dolmasını önlemek ve kalıcılığı arttırmak için dilerseniz kapatıcınızın üzerinden transparan bir pudrayı, fırçanız yardımıyla çok hafifçe süpürerek ya da sünger yardımıyla yine tampon hareketlerle geçebilirsiniz.

Far ve kontür paleti seçerken nelere dikkat edilmeli?

Far paleti seçerken eğer nude ve toprak tonları içeren bir palet tercih ederseniz, hem günlük hem de gece makyajlarını rahatça çıkarabileceğiniz ekonomik bir seçim yapmış olursunuz. Makyajın temeli olan gölgelendirme için gerekli mat renkler ile bunları tamamlayıcı sedefli/ışıltılı açık renklerin bir arada olduğu paletleri seçmenizi tavsiye ederim.

The Balm, Total Package konseptiyle yeni bir palet çıkardı, bu paletlerin iki çeşidi var; ben I Love My Girlfriend versiyonunu daha kullanışlı buldum. Bu kompakt paletin üst kısmında 9 adet far, farların olduğu kapağın hemen altında ise hem allık hem bronzer ikilisi var. Kompakt ve kullanışlı bir palet, tavsiye ederim.

Flormar Color Palette Eyeshadow

Tozutmayan, pigmentleri iyi dağılan ve fiyat/performans açısından çok başarılı bulduğum bir başka palet ise Flormar Color Palette Eyeshadow – 007 numara Nude Dudes paleti. Sadece mat renklerden oluşan bir palet düşünürseniz bu paleti mutlaka deneyin derim.

Kontür için piyasada hem krem hem de pudra şeklinde paletler mevcut. Eğer profesyonel uygulama yapmıyorsanız pudra ürünlerle daha rahat edeceğinizi düşünüyorum.

Wet n Wild MegaGlo Contouring Palette

Uygun fiyatlı bir seçenek olarak Wet n Wild MegaGlo Contouring Palette’in Dulce de Leche rengi bir çok ten rengine uygun gölgeleme tonuna sahip. Elmacık kemiğinize oturan bir fırça yardımıyla rahatlıkla uygulama yapabilirsiniz.

Dudak makyajla nasıl dolgun gösterilir?

Birkaç makyaj hilesi ile dudakları olduğundan daha iri göstermenin yolları var… Yaz makyajlarına daha uygun olduğu için aşağıdaki yöntemi anlatmayı tercih ettim. Bu yöntem özellikle dudak kalemini nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili.

Dudak kalemi rengini seçerken, kullandığınız rujun değil, kendi dudağınızın rengini dikkate almanızı öneririm.

Öncelikle dudak renginize birebir uyan, kalıcılığı sağlam bir dudak kalemi bulun. Bu kalemle dudaklarınızı hafifçe dışarıdan çerçeveleyebilir ve üzerine istediğiniz renk ruj ya da parlatıcıyı uygulayabilirsiniz. Hatta benim günlük makyajlarda favori uygulamalarımdan biri de, böyle bir dudak kalemiyle dudaklardan geçip, üzerine hafif renk veren bir balm ya da nude bir ruj ile görünüşü tamamlamak.

Kalemi nasıl kullandığınız burada çok önemli. Çünkü makyajda farklılıkları yaratan aslında ufak detaylardır.

Önce üst dudağınızdaki M’yi bir x işareti ile belirginleştirin. Kalemi dudak kenarından ortaya dudak M’sine doğru çekmeniz dudağınızın dolgun görünmesini sağlayacaktır.

Alt dudağınızın alt ortasına bir çizgi çekin. Bunu yaparken korkmayın, oldukça dışarıdan çekebilirsiniz. Daha sonra kenarlara doğru ilerlerken, kalemi dudağın kendi hattıyla birleştirdiğinize emin olun. Yani dudak köşelerinde dışarıdan çekilmiş bir görüntü olmamalı. Bu noktalarda kalem tamamen dudağın köşesiyle aynı çizgide olmalı. Taşırılmış yer, dudağın orta kısmında artmalı ve yavaşça köşelere doğru dudak hattıyla birleşmeli.

Kalemi uyguladıktan ve içeri doğru biraz dağıttıktan sonra istediğiniz renk bir ruju tüm dudağınıza ya da parlatıcınızı alt dudağınızın ortasına sürerek dudak makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Gerçi glosslar asla sürülen o orta yerde durmayıp tüm dudağa yayılsa da belki bir fotograf çekimi öncesi parlatıcı yoğunluğunu bu bölgeye verebilirsiniz.

Günlük makyajın ağır olması mı natürel olması mı gereklidir?

Gün ışığı, yüzümüze dokunduğunda makyajın tüm detaylarını ortaya çıkardığı için günlük makyajda, özellikle ten makyajında kullandığımız ürünleri minimumda tutmaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Olabildiğince az ürünle, varsa önce kusurları kapatıp sonra öne çıkarmak istediğimiz özelliklere odaklanmalıyız. Günlük makyajda amaç sanki hiç çaba harcamamışız gibi doğal güzelliğimizi ortaya çıkarmak olmalı. Cildimiz üzerinde katman katman duran makyaj görüntüsü gün ışığında hiç de hoş durmayacaktır.

Gözlerde hafif gölgelendirmeler, birbirine çok iyi karıştırılmış, açık‑orta tonlarda farlar tercih edilebilir. Göz kalemi yerine koyu renk bir far kirpik dibi boyunca yerleştirilebilir ve maskara ile bakışlar belirginleştirilebilir.

Dudaklarda opak, dudağı tamamen kapatan mat rujlardansa, daha hafif dokulu stick rujlar, glosslar, renkli balmlar tercih edilebilir.

Özellikle ten makyajındafazla ürün kullanımı ya da kontrastı yüksek renkler günlük makyaj için ‘çok fazla’ olabiliyor. Zaten amaç fazla efor sarfetmeden bu güzelliğe sahip olduğumuzu göstermek olmalı. Günlük makyajda benim tercihim her zaman ‘nomakeup‑makeup’ tarzı makyajlar, belki en fazla biraz daha renkli hali…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir